Rentabilitatea unui laser CO₂ în clinică: cum se face calculul
Cum se calculează rentabilitatea unui laser CO₂ în clinică: mixul de indicații (resurfacing, cicatrici, chirurgie, ginecologie), consumabilele, timpul personalului, costurile fixe și un exemplu de calcul cu ipoteze declarate, pe care clinica îl completează cu propriile cifre.

Acest ghid explică pas cu pas cum se calculează rentabilitatea unui laser CO₂ într-o clinică: ce venituri și ce costuri intră în calcul, cum se estimează mixul de indicații și în cât timp se recuperează investiția. Se adresează proprietarilor și managerilor de clinici, medicilor dermatologi, chirurgilor plasticieni și ginecologilor care evaluează achiziția. Articolul nu conține prețuri ale echipamentului și nu promite randamente: exemplul folosește ipoteze declarate, pe care fiecare clinică le înlocuiește cu cifrele proprii.
Pe scurt: luni până la recuperare = investiție totală ÷ rezultat lunar. Rezultatul lunar este venitul din ședințe minus costurile directe (consumabile, timpul personalului) minus costurile fixe atribuite laserului. Calculul are sens doar cu volume prudente, separate pe indicații, și cu lunile de început incluse.
Formula de bază
Metodologia generală pentru echipamentele estetice este descrisă în ghidul despre calculul rentabilității investiției. Pentru un laser CO₂, ea se aplică astfel:
- Marja pe ședință = tariful ales de clinică − consumabile − costul timpului de personal.
- Contribuția lunară = suma marjelor pe toate ședințele din lună, separat pe indicații.
- Rezultatul lunar = contribuția lunară − costurile fixe lunare atribuite laserului.
- Luni până la recuperare = investiția totală ÷ rezultatul lunar.
Investiția totală nu înseamnă doar echipamentul: include instalarea, instruirea, accesoriile, eventual amenajarea camerei și costul finanțării. Diferența dintre leasing și achiziție directă este discutată în articolul despre leasing sau achiziție.
Mixul de indicații
Un laser CO₂ cu mai multe moduri de lucru poate servi tipuri diferite de pacienți. Fiecare indicație se estimează separat, pentru că diferă prin patru lucruri: durata ședinței, consumabilele, numărul de ședințe pe pacient și tariful.
| Indicație | Ce influențează calculul |
|---|---|
| Resurfacing fracționat, fotoîmbătrânire | ședință mai lungă (inclusiv anestezia topică); de obicei mai multe ședințe pe pacient |
| Cicatrici post-acnee | serii de ședințe; într-un studiu, 3 ședințe la aproximativ 7 săptămâni [2] |
| Mod chirurgical, leziuni benigne | proceduri scurte; histologie când diagnosticul nu este cert |
| Mod vaginal, ginecologie | protocoale de 3 ședințe la 4–8 săptămâni în studii [3]; dovezi mixte, decizie a medicului ginecolog |
Seriile de ședințe contează pentru planificare: un pacient cu cicatrici post-acnee ocupă, de regulă, mai multe programări într-un interval de luni, așa cum s-a arătat în articolul despre cicatricile post-acnee. La indicația ginecologică, un studiu randomizat față de o procedură simulată nu a găsit diferențe semnificative la 12 luni [3], deci estimarea cererii trebuie făcută cu prudență, iar indicația rămâne o decizie medicală, discutată în articolul despre modul vaginal.
Costurile care se omit frecvent
- Timpul personalului: medicul și asistenta, inclusiv pregătirea, anestezia topică, fotografiile și explicațiile pentru pacient.
- Consumabile: anestezic topic, materiale de unică folosință, produse de îngrijire după procedură, protecții pentru piesele de mână.
- Siguranța: ochelari de protecție pentru pacient și echipă și evacuarea fumului. Un ghid de practică pentru laserul CO₂ consideră evacuatorul de fum obligatoriu și cere fotografii înainte de orice resurfacing [4].
- Spațiul: același ghid recomandă ca resurfacingul complet al feței să se facă într-un spațiu cu acces imediat la îngrijire de urgență [4].
- Service și asigurare: mentenanța, eventualele piese, asigurarea de răspundere profesională.
- Lunile de început: volumul crește treptat, odată cu experiența echipei și cu cererea.
Un exemplu de calcul, cu ipoteze declarate
Valorile de mai jos sunt ipotetice și exprimate în unități (u), nu în lei, pentru că prețurile și inflația se schimbă. Sunt alese doar ca să arate cum funcționează calculul. Nu sunt tarife recomandate, nu sunt tarife observate pe piață și nu reprezintă o estimare pentru o anumită clinică. Calculul nu include TVA, impozite și amortizarea contabilă.
Ipoteze pe lună (scenariul de bază):
| Indicație | Ședințe/lună | Tarif ales de clinică | Consumabile/ședință | Timp personal/ședință |
|---|---|---|---|---|
| Resurfacing fracționat | 8 | 1.200 u | 80 u | 1 oră |
| Cicatrici post-acnee | 6 | 1.200 u | 80 u | 1 oră |
| Leziuni benigne (chirurgical) | 8 | 500 u | 50 u | 0,5 ore |
| Ginecologie | 4 | 1.000 u | 100 u | 0,5 ore |
Presupunem un cost al timpului de personal (medic și asistentă împreună) de 300 u pe oră și costuri fixe atribuite laserului (service, asigurare, spațiu, marketing) de 3.000 u pe lună.
Calculul:
- venit lunar: 9.600 + 7.200 + 4.000 + 4.000 = 24.800 u;
- costuri directe: 3.040 + 2.280 + 1.600 + 1.000 = 7.920 u;
- contribuție lunară: 24.800 − 7.920 = 16.880 u;
- rezultat lunar după costurile fixe: 16.880 − 3.000 = 13.880 u.
Luni până la recuperare = investiția totală ÷ 13.880. Altfel spus, în acest scenariu, fiecare 10.000 u din investiția totală se recuperează în aproximativ 0,7 luni de activitate.
Scenariul prudent: același mix, dar la jumătate din volum (13 ședințe pe lună), cum se poate întâmpla în primele luni. Venitul scade la 12.400 u, costurile directe la 3.960 u, iar costurile fixe rămân 3.000 u. Rezultatul lunar devine 5.440 u, iar fiecare 10.000 u din investiție se recuperează în aproximativ 1,8 luni, de peste două ori mai lent.
Diferența dintre cele două scenarii arată că volumul este ipoteza care influențează puternic rezultatul. Ca reper prudent, o analiză retrospectivă dintr-o practică privată de chirurgie estetică a raportat 101 tratamente CO₂ fracționate la 97 de pacienți în 19 luni [1], adică aproximativ 5 tratamente pe lună doar pentru această indicație. Fiecare clinică are alt volum, dar estimarea pornește de la cererea proprie, nu de la capacitatea echipamentului.
Pentru propriile cifre, se poate folosi calculatorul de rentabilitate de pe site.
Limite ale calculului
Un calcul de rentabilitate nu spune dacă un pacient este potrivit pentru procedură. Indicația, contraindicațiile și numărul de ședințe le stabilește medicul, iar un plan de business care presupune tratarea tuturor solicitărilor ignoră pacienții care nu sunt candidați: infecții active, tendință la cicatrici hipertrofice sau keloide, tratament recent cu isotretinoin, fototipuri cu risc de pigmentare care cer serii mai lungi, așteptări nerealiste. Volumul estimat trebuie să țină cont de acești pacienți.
Calculul nu include nici costul complicațiilor (controale suplimentare, tratamentul hiperpigmentării sau al infecțiilor) și nici sezonalitatea: multe proceduri ablative se programează în afara perioadelor cu expunere solară intensă.
Întrebările pe care le pun clinicile
„Care e tariful corect pentru o ședință?” Tariful îl stabilește clinica, după costuri, piață și poziționare. Exemplul din articol folosește valori ipotetice tocmai ca să nu sugereze un tarif.
„Merită să includem toate modurile de lucru în calcul?” Doar pe cele pentru care clinica are medici calificați și cerere reală. Un mod de lucru nefolosit nu aduce venit, chiar dacă este disponibil.
„Cât timp durează până ajungem la volumul de bază?” Depinde de experiența echipei și de cererea existentă. De aceea calculul se face și în scenariul prudent.
„Ce se întâmplă dacă laserul stă în service?” Fiecare săptămână de indisponibilitate înseamnă ședințe reprogramate. Disponibilitatea service-ului local intră în decizia de achiziție.
Ce înseamnă asta pentru alegerea unui laser
Pentru calcul contează trei caracteristici ale echipamentului: câte indicații poate acoperi, cât de repede se poate trece de la o indicație la alta și cât de disponibil este service-ul. FINEXEL, distribuit în România de aEstet Technology, combină trei moduri de lucru (fracționat, chirurgical și vaginal) într-o singură platformă, conform producătorului SNJ, care indică și tubul laser cu excitare RF cu durată de viață extinsă. Pagina produsului menționează training pentru personalul clinic, piese de schimb disponibile local și suport service în toată țara. Costul echipamentului și condițiile de finanțare se discută individual, în funcție de configurație.
Următorul articol din serie se ocupă de instruire și de primele protocoale: cum arată curba de învățare, de ce se începe cu parametri conservatori și ce se documentează la fiecare ședință.
Pentru o discuție despre calculul de rentabilitate al unui laser CO₂ în clinica dumneavoastră, echipa aEstet Technology este disponibilă la hi@aestet.ro sau prin formularul de contact.
Întrebări frecvente
Cum se calculează perioada de recuperare a investiției într-un laser CO₂?
Se împarte investiția totală (echipament, instalare, instruire, accesorii) la rezultatul lunar al serviciului. Rezultatul lunar este venitul din ședințe minus costurile directe pe ședință (consumabile, timpul personalului) minus costurile fixe lunare atribuite laserului (service, asigurare, spațiu, marketing).
Ce costuri se omit frecvent din calcul?
Timpul medicului și al asistentei, consumabilele de îngrijire și protecție, evacuarea fumului, service-ul și perioada de început, în care numărul de ședințe este mai mic. Omisiunea lor face ca investiția să pară că se recuperează mai repede decât în realitate.
De ce contează mixul de indicații?
Pentru că indicațiile diferă prin durata ședinței, consumabile, numărul de ședințe pe pacient și tariful ales de clinică. Un laser cu mai multe moduri de lucru poate fi folosit pentru mai multe tipuri de pacienți, dar fiecare indicație trebuie estimată separat, cu cererea reală a clinicii.
Ce volum de ședințe este realist?
Depinde de clinică. Ca reper prudent, o analiză retrospectivă dintr-o practică privată de chirurgie estetică a raportat 101 tratamente CO₂ fracționate în 19 luni, adică aproximativ 5 pe lună. Calculul se face pe un scenariu prudent și pe unul de bază, nu doar pe cel optimist.
Surse
- Outcomes of fractional CO2 laser application in aesthetic surgery: a retrospective review. Neaman K.C. și colab. Aesthetic Surgery Journal, 2010
- Efficacy and safety of a carbon-dioxide ablative fractional resurfacing device for treatment of atrophic acne scars in Asians. Manuskiatti W. și colab. Journal of the American Academy of Dermatology, 2010
- Effect of Fractional Carbon Dioxide Laser vs Sham Treatment on Symptom Severity in Women With Postmenopausal Vaginal Symptoms: A Randomized Clinical Trial. Li F.G. și colab. JAMA, 2021
- Standard guidelines of care: CO2 laser for removal of benign skin lesions and resurfacing. Krupashankar D.S. și colab. Indian Journal of Dermatology, Venereology and Leprology, 2008
- FINEXEL, laser CO₂ medical: specificații tehnice. Date ale producătorului SNJ Co., Ltd., prezentate de aEstet Technology